PCSnews

چرا اقتصاد ایران ونزوئلایی نمی‌شود؟/ میدری: «تولید» رمز تاب‌آوری اقتصاد ایران بوده است

چرا اقتصاد ایران ونزوئلایی نمی‌شود؟/ میدری: «تولید» رمز تاب‌آوری اقتصاد ایران بوده است چرا اقتصاد ایران ونزوئلایی نمی‌شود؟/ میدری: «تولید»، رمز تاب‌آوری اقتصاد ایران بوده است

احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اینکه چرا اقتصاد ایران ونزوئلایی نشده است، گفت: دلیل اصلی مقاومت ایران تأکیدات مقام معظم رهبری است که طی یک دهه گذشته روی سه کلمه زیاد تأکید داشتند و آن هم تولید، تولید، تولید بود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه پایش شبکه یک با بیان اینکه سیاست‌های رفاهی یک سکه دورو است که نه‌تنها می‌تواند به فاجعه اقتصادی منجر شود بلکه احتمال دارد هم‌بستگی و انسجام اجتماعی را ایجاد کند، گفت: در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشنهادات مختلفی در مورد سیاست‌های رفاهی داده می‌شود که اگر به‌خوبی طراحی نشود تجربه تلخ به‌دنبال خواهد داشت. قطعاً سیاست رفاهی برای هر کشوری لازم است اما باید از کشورهایی که این‌گونه سیاست را درست اجرا نکردند عبرت بگیریم، مانند زیمبابوه که با شعار عدالت اجتماعی و با این رویکرد که دوسوم جمعیت در روستاها است وام بانکی کلان به کشاورزان دادند و اراضی بین کشاورزان تقسیم شد اما از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ تورم این کشور ۷۹۰ میلیون برابر رشد کرد.

وی افزود: قیمت یک تخم‌مرغ در زیمبابوه در سال ۲۰۰۰ حدود یک دلار آن کشور بود که هشت سال بعد به ۷ میلیارد دلار زیمبابوه رسید، همچنین کشور آلمان که یک کشور صنعتی بود و جنگ جهانی اول را به وجود آورده بود به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی قیمت یک قرص نان به یک‌میلیون مارک رسید.

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خلق پول توسط بانکها اشاره کرد و گفت: جرقه اول خلق پول در بودجه دولتها زده می‌شود و دولت برای اینکه بتواند از بانکها استقراض داشته باشد به آنها مجوز اعطای بیشتر تسهیلات را می‌دهد که این موضوع منجر به تورم خواهد شد. از سوی دیگر باید توجه داشت بانک مرکزی باید تسهیلات را کنترل کند که اولین کار برای مقابله با چنین مواردی مهار کسری بودجه دولت است.
میدری به اقتصاد آلمان اشاره کرد و ادامه داد: آلمان در قرن ۱۹ از طریق بیمه‌های درمان و صندوق‌های بازنشستگی انسجام اجتماعی را برقرار کرد.

این استاد دانشگاه با توجه به سیاست‌های رفاهی در یک کشور نفتی گفت: ونزوئلا که همراه ایران در تشکیل سازمان اوپک نقش داشت و ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین به‌شمار می‌رفت با گره‌زدن هزینه‌های خود به درآمدهای نفتی که بیش از ۵۰ درصد بود به مشکلات خود افزود، به‌طوری که ونزوئلا تاکنون حدود ۳۰ برنامه رفاهی از مسکن و بهداشت و آموزش رایگان گرفته تا مسائل دیگر را یارانه‌ای عرضه کرد اما به‌دلیل تحریم‌های این کشور و کاهش درآمدهای نفتی قیمت‌ها طی سه سال ۵۳۰ هزار برابر شد. در ایران در یک دهه گذشته حدود ۱۱ برابر افزایش قیمت را تجربه کردیم که تورم سال گذشته که حدود ۶۰ درصد گزارش شده است باعث زیان همه مردم شده است.

به‌گفته وی، ونزوئلا حدود ۳۲ میلیون جمعیت دارد و به کویت آمریکای لاتین معروف بود اکنون ۱۰ درصد جمعیتش آواره شده از این کشور رفتند. افراد بالغ نیز کاهش وزن ۱۰کیلوگرمی داشتند.

میدری با بیان اینکه پرداخت یارانه نقدی منجر به کاهش فاصله طبقاتی در کوتاه‌مدت خواهد شد توضیح داد: در سالهایی که درآمدهای نفتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار بود یارانه پرداخت خواهد شد که سهم دهک‌های پایین درآمدی افزایش می‌یابد اما باید توجه داشت ادامه این روند در شرایطی که درآمدهای نفتی کاهش یابد دوام نخواهد داشت. به‌دلیل اینکه مالیات‌ها سهمی در اقتصاد و درآمد دولت ندارند منجر به کسری بودجه و تورم خواهد شد و مانند موریانه دارایی افراد را از بین می‌برد.

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۷ میلیون از شاغلین بیمه ندارند گفت: در ایران ۲۳ سال حق بیمه پرداخت می‌شود اما ۲۷ سال مستمری از صندوق‌ها دریافت می‌شود. در ایران ۵۰ساله می‌توانید بازنشسته شوید و در نیروهای مسلح ۴۵ سال بازنشسته می‌شوند اما در کشورهای دیگر سن بازنشستگی ۶۵ سال است اما مستمری بیشتری می‌گیرند. در ایران ۹۰ درصد بازنشستگان زیر ۶۰ سال هستند و کسانی که در ۵۰سالگی بازنشسته می‌شوند فرصت اشتغال دوباره را دارند که این اقدام باعث اشغال فضای اشتغال جوانان خواهد شد.

میدری تصریح کرد: ایران و ونزوئلا طی چند سال گذشته زیر فشار حداکثری بودند، ایران تورم ۶۰درصدی داشت اما ونزوئلا تورم چندهزار درصدی به کشورش رسید، این در حالی است که هر دو کشور حدود ۵ میلیارد دلار نفت طی یک سال بیشتر نتوانستند بفروشند اما آنچه ایران را در برابر تحریم‌ها مقاوم می‌کرد تولیداتش بود و توانستیم حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایران کشوری است که در طول سالها ظرفیت تولیدی‌اش را بالا برده است افزود: آمریکا این هدف را داشت که ایران هم مانند عراق ابتدا تحریم و پس از آن تسخیر شود. همچنین تجربه کشورهای دیگر نشان داده است ترکیه که اصلاً کاری به مواضع لبنان ندارد و همیشه همراه آمریکا بوده هم باز تحریم شده است.

وی با اشاره به ظرفیت کشاورزی در ایران توضیح داد: طی ۴۲ سال گذشته محصولات زراعی از ۱۰ میلیون تن به ۶۰ میلیون تن رسیده و این در حالی است که جمعیت دو برابر شده است. آمریکا با این هدف سال ۹۷ تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند که تجارت با کشورمان بسته شود و هنوز برای آنها هم سؤال است که چگونه ایران تاب‌آوری اقتصادی خود را افزایش داد. شاید دلیل اصلی مقاومت ایران تأکیدات مقام معظم رهبری است که طی یک دهه گذشته روی سه کلمه زیاد تأکید داشتند و آن هم تولید، تولید، تولید بود.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه ۶۰ درصد تسهیلات بانکی به تهران داده می‌شود گفت: برای عدالت‌محور کردن اقتصاد پیشنهاد کارت اعتباری به مردم داده شد که یک سالی است اجرا می‌شود.

وی به سیاستهای یارانه‌ای اشاره کرد و گفت: با این تفکر که ثروتمندان از یارانه انرژی بیشتر بهره‌مند می‌شوند سال ۹۸ بنزین گران شد و آن زمان در مجلس گفتم که دهک اول جامعه از بنزین به‌صورت مستقیم استفاده نمی‌کند اما سهم انرژی در این دهک ۹ درصد است در حالی که در دهک‌های بالای درآمدی درصد سه را نشان می‌دهد. افزایش قیمت بنزین تنها در شرایطی باید اتفاق بیفتد که حمل‌ونقل عمومی و دسترسی دهک‌های پایین به این بخش آسان شود.

انتهای پیام/+

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید